نحوه نگارش مقاله برای پروژه دانشجویی و فریلنسر

اگر شما هم به‌عنوان یک محقق یا دانشجو یا حتی یک فریلنسر قصد نگارش مقاله را دارید باید در نظر بگیرید که مقاله شما از اهمیت زیادی برخوردار است. به این خاطر که ممکن است تعداد زیادی از افراد آن را مطالعه کنند. بر همین اساس مقاله‌ای که منتشر می‌کنید باید به شکل قابل‌قبول و منطقی تنظیم شده و همه استانداردهای لازم در آن رعایت شود.(پروژه دانشجویی و فریلنسر)

نحوه نگارش مقاله برای پروژه دانشجویی و فریلنسر

اکثر مقالات در حوزه پروژه دانشجویی و فریلنسر شامل عنوان، چکیده یا خلاصه، تحقیق، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتیجه‌گیری، سپاس و منابع می‌باشد. اما لازم به ذکر خواهد بود که ممکن است مجلات مختلف یا مؤسسه‌های گوناگون الگو و قالب خاصی برای نوشتن مقاله برای شما در نظر بگیرند. اما یک فرمت کلی برای نگارش مقاله که برای اکثر مؤسسات قابل‌استفاده می‌باشد دارای بخش‌های زیر است:

عنوان:

موضوع چیست؟

پاسخگویی به سؤالات:

چرا این پروژه را به انجام رساندم؟ چه اهدافی داشتم و در جستجوی چه چیزی بودم؟

مواد:

از چه چیزهایی استفاده کردم و شما چگونه می‌توانید از آنها استفاده کنید؟

روش‌ها:

چه کاری را چگونه به انجام رساندم؟

نتایج:

چه اتفاقی افتاد؟ چه چیزی به دست آوردم؟ نتیجه کار چیست؟

بحث و نتیجه‌گیری:

وضعیت حاصل چه معنایی دارد و این طرح چه کاربردهایی دارد؟

خواندن
گرفتن پروژه فریلنسری چه مزایا و معایبی دارد؟

سپاس:

چه کسانی به من یاری رساندند؟

منابع:

در نگارش متن به گفته چه کسانی یا مقالاتی استناد کرده‌ام؟

عنوان مناسب برای پروژه دانشجویی و فریلنسر

یک عنوان مناسب باید اطلاعاتی در مورد محتوای مقاله در دسترس مخاطبان قرار دهد؛ به‌طوری‌که مفهوم اصلی مقاله را نشان دهد. یک عنوان مناسب باید کوتاه و جذاب باشد. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در برخی از مقالات، پروژه‌های دانشجویی و فریلنسر تعداد کلمات خاصی برای درج عنوان در نظر گرفته شده است؛ برای مثال حداکثر ۱۰ کلمه یا کمتر.

75256 building blocks powerpoint template

برای انتخاب یک عنوان مناسب نیز می‌توانید از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. به دنبال عنوان مقاله باید نام مؤلف یا مؤلفان آن ذکر شود و در سطر پایین آن نام مؤسسه، دانشکده یا شرکت عنوان شود. دقت داشته باشید که این مورد در تمامی مقالات یکسان نیست و بسته به فرمت دلخواه مؤسسه این موارد نیز قابل تغییر می‌باشد.

نحوه نگارش چکیده پروژه دانشجویی و فریلنسر

با توجه به معنای متفاوت واژه چکیده و خلاصه در فرهنگ لغات ذکر این نکته حائز اهمیت می‌باشد که در مقالات علمی چکیده و خلاصه مشابه یکدیگر هستند و در مقالات علمی صرفاً یکی از این دو را انتخاب می‌کنند.

در ابتدای پروژه دانشجویی و فریلنسر خلاصه‌ای کوتاه از مراحل و نتایج پژوهش آورده می‌شود. این چکیده باید به نحوی نوشته شود که به خواننده کمک کند تا به‌سرعت از محتوای کلی مقاله آگاه شود. چکیده شما باید مختصر و جذاب باشد؛ زیرا اغلب خوانندگان با مطالعه چکیده تصمیم به مطالعه مقاله می‌گیرند. به زبان ساده‌تر چکیده یک مقاله مانند ویترین یک مغازه می‌باشد. پس سعی کنید چکیده‌ای گیرا نوشته و نکات اصلی پژوهش را در آن مد نظر قرار دهید.

خواندن
معرفی بهترین سایت برای سفارش پروژه‌های دانشجویی

22770 powerpoint templates buildinConstruction

چهاربخش اصلی یک چکیده عبارت است از هدف، روش بررسی، نتایج و بحث. به یاد داشته باشید که معمولاً بخش روش بررسی و نتایج بیش از سه‌چهارم چکیده مقاله را به خود اختصاص می‌دهد و سهم قسمت نتایج کمی بیشتر از قسمت روش بررسی می‌باشد. همچنین در قسمت چکیده نیازی به ذکر منابع نیست.

چگالی کلمات کلیدی

یکی دیگر از فاکتورهایی که برای نگارش پروژه دانشجویی و فریلنسر باید در نظر بگیرید کلمات کلیدی می‌باشند. شما باید برطبق استانداردهای موجود کلیدواژه‌هایی را برای مقاله خود در نظر بگیرید. این کلیدواژه‌ها خوانندگان را به مقالات موردنظرشان هدایت می‌کنند؛ لذا از ارائه عناوین کلی خودداری کرده و کلیدواژه‌ها را تا حد ممکن اختصاصی در نظر بگیرید تا خوانندگان مقاله بتوانند بر آن تمرکز کنند.

همچنین اگر قصد اشتراک‌گذاری مقاله در فضای مجازی را دارید، باید به چگالی کلمات کلیدی نیز دقت نمایید؛ به‌طوری‌که مثلاً بعد از هر ۱۰۰ کلمه واژه کلیدی خود را مقاله تکرار کنید.

مقدمه مقاله

مقدمه یک مقاله باید بر اساس سؤالات خاصی طراحی شود؛ مثلاً هدف شما در این مقاله چه بوده و در صدد دستیابی به چه نتایجی هستید. از این رو مقدمه مقاله نیز شامل موارد خاصی می‌شود که حتماً باید در این قسمت گنجانده شود. مقدمه شما باید کوتاه باشد و موضوع مورد پرسش را به‌روشنی پاسخ داده باشد.

خواندن
راهکارهایی برای ترجمه پروژه دانشجویی و فریلنسر

پروژه دانشجویی و فریلنسر

در مقدمه پروژه دانشجویی و فریلنسر نباید به ذکر اطلاعات گسترده و غیراختصاصی و جداول پرداخته شود؛ بلکه باید چگونگی تهیه فرضیه را توضیح دهید. در این بخش تنها به نکات اصلی اشاره کنید و به‌سرعت سراغ اصل موضوع بروید.

روش بررسی پروژه دانشجویی و فریلنسر

قلب مقاله شما بخش روش بررسی می‌باشد. در این قسمت باید به سؤالاتی نظیر “از چه مطالبی استفاده کردید؟ سپس با این مطالب چه کردید؟ و حاصل کار چه بود؟ وضعیت بعدی که با آن روبرو می‌شوید چه خواهد بود؟” پاسخ دهید.

در این قسمت شما باید با یک نگرش منطقی شرح دهید که این مطالعه را چگونه برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌اید یا داده‌ها را چگونه تحلیل کرده‌اید. به یاد داشته باشید تمامی موارد ذکر شده در این بخش را به‌تفصیل توضیح دهید.

قسمت نتایج

در این بخش که ساده‌ترین قسمت مقاله است باید به بیان نتایج حاصل از کارتان بپردازید. قسمت نتایج مقاله برای پروژه دانشجویی و فریلنسر دارای دو جنبه کلیدی می‌باشد؛ اول توصیف کلیه یافته‌های مهم و سپس مطالعه و بیان واضح و دقیق اطلاعات به‌دست‌آمده.

این بخش باید فقط حاوی اطلاعات مهم مرتبط با عنوان باشد و لازم نیست که تمام اطلاعات به‌دست‌آمده را در این بخش ارائه دهید. همچنین فراموش نکنید در خصوص هر یک از آزمون‌های آماری به‌کاررفته در پروژه اطلاعات لازم را گردآورده و ارائه دهید.

خواندن
ترجمه پروژه‌های دانشجویی ، با بهترین کیفیت

persoon gebruikt laptop op tafel

فراموش نکنید بخش نتایج شامل اطلاعاتی از متن پروژه، جداول، تصاویر نمودارها و … می‌باشد. همچنین در نگارش این قسمت از جملات طولانی و تکراری خودداری کنید. در انواع پروژه دانشجویی و فریلنسر تمامی تصاویر باید دارای زیرنویس مشخصی باشد. اهمیت این قسمت این است که نتایج را به طور دقیق و در یک فضای کم و خلاصه ارائه می‌دهند. اما به یاد داشته باشید که اگر بیان نتایج از طریق چند جمله در متن مطلب را به‌خوبی منتقل کند نیازی به ارائه جدول نیست.

برای درج مجلات، جداول، نمودارها و تصاویر بهتر است آن را داخل متن نگذارید؛ بلکه جای آنها را در متن مشخص کرده و در صفحات جدا با ذکر شماره و اطلاعات دیگر قرار دهید.

قسمت بحث و تجزیه‌وتحلیل

نگارش این قسمت دشوارترین بخش مقاله برای پروژه دانشجویی و فریلنسر می‌باشد و همچنین نیاز به تفکری دقیق دارد. لازم به ذکر است که حجم این قسمت نباید بیش از یک‌سوم کل مقاله باشد. این قسمت شامل مواردی از قبیل شباهت‌ها و تفاوت‌ها و نتایج پژوهش موجود با پژوهش‌های قبلی و نقاط ضعف پژوهش‌های قبلی می‌باشد.

the future is freelance hero

برای نگارش این قسمت یافته‌های حاصل از پروژه‌های قبلی را با پروژه موجود مرتبط کرده و چنانچه این یافته‌ها با یکدیگر مطابقت ندارد علت آن را ذکر کنید. سرانجام مشکلات و نقاط ضعف پژوهش را همراه با پیشنهادهایی برای پژوهشگرانی که می‌خواهند در این زمینه به‌خصوص فعالیت داشته باشند را عنوان کنید. در قسمت پایانی این بخش نیز می‌توانید از همکاران، تکنسین‌ها، منشی و سایر افرادی که در تهیه مقاله همیاری نموده‌اند سپاسگزاری کنید.

خواندن
طراحی اپلیکیشن حرفه ای

فهرست منابع

در این قسمت هم باید فهرست آثار و اسنادی که در متن مقاله به آنها اشاره شده است را عنوان نمایید. این منابع می‌توانند شامل کتاب، مقاله‌های دیگر، پژوهش‌های گوناگون در حوزه فعالیت شما، وب‌سایت‌های موجود، تصاویر و … باشند. توجه داشته باشید استفاده از هرگونه اطلاعات، نمودار، تصاویر و … در پروژه دانشجویی و فریلنسر بدون ذکر منبع، نوعی سرقت علمی به‌حساب می‌آید و پیگرد قانونی خواهد داشت.

 

مقالات مرتبط :

 

 

آواتار Hassas

Hassas

نویسنده از: 1400-04-28

دیدگاه خود را بنویسید