آشنایی با پروژه دانشجویی و فریلنسر رشته معماری

 امروزه با افزایش جمعیت و توسعه گسترده دنیای وب، شغل‌های آزاد به‌صورت آنلاین و دورکاری نیز رونق زیادی داشته است. یکی از نمونه‌های این مشاغل فریلنسری است. فریلنسر یا آزادکار به اشخاصی گفته می‌شود که برای مجموعه‌های مختلف، فعالیت‌های تخصصی و حرفه‌ای خود را انجام می‌دهند؛ در حالی که هیچ‌گونه تعهدی به سازمان یا شرکت خاصی ندارند. این‌گونه افراد به انجام پروژه‌های محول‌شده به دانشجویان رشته معماری پرداخته و در قبال آن دستمزد مشخصی دریافت می‌کنند.

 

فریلنسری و رشته معماری

دانشجویان عزیزی ‌که زمان لازم یا مهارت کافی برای انجام پروژه دانشجویی و فریلنسر رشته معماری خود را نداشته باشند، می‌توانند آن را در اختیار فریلنسرهای متخصص در این زمینه قرار دهند. فارغ‌التحصیلان و مهندسان رشته معماری می‌توانند با استفاده از دانش و آموخته‌های خود در زمینه فریلنسری این رشته فعالیت کنند.

 

اقدام به فریلنسری در رشته معماری

انجام پروژه دانشجویی و فریلنسر رشته معماری می‌تواند دلایل متعددی از جمله درآمد مناسب، استقلال شغلی و همچنین تمایل به کارهای که در منزل انجام می‌شود داشته باشد؛ بنابراین برای یک شخص با دانش در زمینه معماری، فریلنسری می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از آن جا که این دسته از مشاغل به سرعت در حال گسترش هستند موقعیت بسیار مناسبی برای طراحان فراهم شده تا با سایت‌های متعدد اقدام به انجام این کار کنند.

 

چگونه به یک فریلنسر در زمینه معماری تبدیل شویم؟

برای این کار اولین گام این است که دلیل انتخاب این حرفه را برای خود مشخص کنیم. باید توجه داشت که نباید صرف تصور اینکه فریلنسری درآمد بالایی دارد وارد آن شویم؛ زیرا ممکن است در ابتدای فعالیت این هدف تحقق پیدا نکند. علاقه به کار در منزل و یا استقلال شغلی می‌توانند دلایل مناسب‌تری باشند.

گام بعدی پیداکردن مشتریان و متقاضیان پروژه دانشجویی و فریلنسر رشته معماری می‌باشد. این کار به‌راحتی از طریق وب‌سایت‌های مخصوص این حرفه قابل انجام است؛ بدین صورت که شما می‌توانید به‌عنوان یک فریلنسر معماری رزومه خود را در سایت قرار دهید تا برای متقاضیان قابل رویت باشد.

 

مزایا و معایب فعالیت در این زمینه

مانند هر شغل و فعالیت دیگری فریلنسر شدن نیز مزایا و معایبی دارد که بسته به شرایط گوناگون معماران متغیر است. از جمله مزایای این شغل عبارت‌اند از:

انعطاف‌پذیر بودن زمان انجام پروژه‌ها، امکان انتخاب آن به‌عنوان شغل دوم، عدم محدودیت در انجام پروژه، عدم نیاز به رفت‌وآمد به محل خاص و غیره.

در کنار مزایا، عدم تعلق حق بیمه، مشکلات برقراری ارتباط فریلنسرها و مشتریان و عدم برخورداری از حقوق و امتیازات قانونی از معایب این شغل به‌حساب می‌آید.

کار در منزل، از مزایای فریلنسری
کار در منزل، از مزایای فریلنسری

 

نکات مهم درمورد فریلنسری معماری

 مدیریت پروژه‌های دانشجویی واگذار شده به شما به‌عنوان یک فریلنسر یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه به شمار می‌رود. فریلنسرینگ در معماری در صورتی پرسود خواهد بود که شما توانایی بالایی در مدیریت کارها داشته باشید تا هنگام تحویل پروژه‌ها و تسویه‌حساب با مشتری به مشکل برنخورید.

نکته مهم دیگر سابقه کار است؛ برای موفقیت بیشتر در این زمینه و همچنین پیشرفت کاری و توسعه همکاری خود با شرکت‌های بزرگ‌تر نیاز به سابقه کار مفید دارید؛ بنابراین هرچه پروژه‌های ابتدایی خود را با کیفیت بهتری انجام دهید، سابقه کار درخشان‌تری از خود بجا خواهید گذاشت.

در ابتدای شروع فعالیت ممکن است رقابت زیادی بین شما و فریلنسرهای حرفه‌ای وجود داشته باشد. نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که شما می‌توانید کارهای اول و ابتدایی خود را با دریافت دستمزد کمتر انجام دهید تا مشتری بیشتری جذب کنید و در نتیجه تعداد پروژه بیشتری در رزومه و سابقه کار خود کسب کنید.

 

درآمد فریلنسرینگ

درآمد یک انجام دهنده پروژه دانشجویی و فریلنسر رشته معماری به کیفیت و کمیت خدمات و پروژه‌هایی که ارائه می‌دهد بستگی دارد. برای مثال همان‌طور که گفته شد ممکن است دستمزد کمی در پروژه‌های ابتدایی دریافت شود، ولی قطعاً با حرفه‌ای‌تر شدن درآمد نیز افرایش می‌یابد. همچنین نوع کارکردن شما از لحاظ تمام‌وقت یا پاره‌وقت بودن نیز در میزان درآمد تأثیرگذار است؛ بنابراین نمی‌توان درآمد ثابتی برای این حرفه تعیین نمود.

فعالیت در زمینه فریلنسری در کنار سایر کارها
فعالیت در زمینه فریلنسری در کنار سایر کارها

 

سخن آخر

باتوجه‌به گسترش فعالیت‌های آنلاین و شرایط شغلی دورکاری، فریلنسرینگ می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد جویای کار و یا حتی کسانی که به دنبال شغل دوم هستند باشد. سایت‌های متعددی برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها موجود است که متقاضیان می‌توانند پس از اطمینان از معتبر بودن آن‌ها به ارسال رزومه و شروع فعالیت خود اقدام نمایند.

 

مقالات مرتبط:

1 نظر

دیدگاه خود را بنویسید