گرفتن پروژه فریلنسری چه مزایا و معایبی دارد؟

شغل فریلنسری یعنی کار به‌عنوان یک شرکت مستقل ، فریلنسر به کسی گفته می‌شود که خوداشتغالی دارد. اغلب گرفتن پروژه فریلنسری به‌صورت پیمانکار، مستقل انجام می­گیرد. درواقع، یک فریلنسر به‌طور رسمی در هیچ شرکتی استخدام نمی‌شود و به‌صورت پاره‌وقت یا کوتاه‌مدت قرارداد می‌بندد و از طرفی، به‌اندازه کارمندان تمام‌وقت حقوق دریافت نمی‌کنند.

فریلنسرها اغلب می‌توانند در چندین کار برای چندین مشتری هم‌زمان کار کنند و معمولاً به ازای هر شغل درآمد جداگانه‏ای داشته باشند و همچنین برای کار خود نرخ ساعتی یا روزانه تعیین کنند. برخی از متداول‌ترین مشاغل فریلنسری در صنایع خلاق مانند طراحی گرافیک، تولید محتوا، ایجاد وب‌سایت، ترجمه و مشاوره می‌باشد. بااین‌وجود، فریلنسرها می‌توانند تقریباً در هر صنعت مبتنی بر خدمات دیگر مانند عکاسی و تولید کلیپ‌های خلاقانه نیز فعالیت کنند.

فریلنسر تاجری مستقل

هرچند که یک فریلنسر مانند یک بازرگان مستقل، تحت اصطلاح “خوداشتغالی” است، اما برخلاف یک تاجر، دارای ساختار تجاری قابل ثبت نیست و به وضعیت قانونی خاصی اشاره نمی‌کند. فریلنسرها در ازای ارائه خدمات به هنگام گرفتن پروژه فریلنسری، پرداخت خود را دریافت می‌کنند. این توافق‌نامه به‌طورکلی نیمه‌وقت یا کوتاه‌مدت است. این کار یکی از ساده‌ترین و مستقیم‌ترین اشکال کارآفرینی است؛ به این صورت که فریلنسر خدمات یا نتیجه خاصی را ارائه می‌دهد و دریافت‌کننده خدمات مستقیماً هزینه را به او پرداخت می‌کند. فریلنسری انعطاف‌پذیری و کنترل زیادی را برای فرد فراهم می‌کند. اکثر فریلنسرها ساعات کاری، کارهایی که انجام می‌دهند و مشتریانی که با آن‌ها کار می‌کنند را خودشان انتخاب می‌کنند و حتی ممکن است بتوانند خدمات خود را از راه دور ارائه دهند.

ساعات کاری فریلنسرها در هنگام گرفتن پروژه فریلنسری توسط شخص تعیین می‌شود

ساعات کاری فریلنسرها در هنگام گرفتن پروژه فریلنسری توسط شخص تعیین می‌شود

با گرفتن پروژه فریلنسری درآمدتان را خودتان تعیین کنید

فریلنسری نوعی کارآفرینی است که می‌تواند میزان بالقوه درآمد خود را کاملاً تحت کنترل داشته باشد. مشاغل آزاد از نظر دستمزد محدود نیستند و بنابراین می‌توانند همان اندازه که خود تعیین می‌کنند از مشتریان صورتحساب دریافت کنند. فریلنسری تنوع زیادی در نوع کار دارد. اگر شما فردی با علایق بسیارید و به دنبال چیزهای جدید هستید گرفتن پروژه فریلنسری در مشاغل مختلف می‌تواند زمینه اشتغال شما در انواع صنایع را فراهم کند.

درآمد یک فریلنسر در هنگام گرفتن پروژه فریلنسری متغیر است

درآمد یک فریلنسر در هنگام گرفتن پروژه فریلنسری متغیر است

جوانب مثبت و منفی فریلنسر بودن

اگر به فکر این هستید که یک فریلنسر شوید، مهم است که مزایا و معایب کار آزاد را بسنجید. برخی از مزایای فریلنسر عبارت‌اند از:

 1. برنامه ی کاری انعطاف‌پذیر

شما می‌توانید ساعات کار را انتخاب کنید و برنامه خود را متناسب با سایر تعهدات تنظیم کنید.

 1. انتخاب و تنوع

درحالی‌که اغلب برای کارمندان تعیین می‌شود که برای چه مشتریانی کار کنند، به‌عنوان یک فریلنسر آزاد، شما می‌توانید در هنگام گرفتن پروژه فریلنسری طرف کاری خود را انتخاب کنید و کمتر به بازارها و بخش­های خاص محدود شوید.

 1. کنترل بیشتر

شما می‌توانید اهداف را خود تعیین کنید و برای کسب‌وکار خود اعمال‌نظر بیشتری داشته باشید.

از طرف دیگر، معایب مختلفی نیز باید در نظر گرفت از جمله:

 1. ثبات کمتر

ازآنجاکه کار آزاد مستلزم دسترسی کافی به مشتری است، بسیاری از فریلنسرها ثبات مالی چندانی ندارند و ضمانت کاری آن‌ها کمتر از کارمندان است.

 1. مزایای کمتر

بسیاری از شرکت‌ها مزایایی را برای کارمندان خود مانند بیمه یا برنامه‌های بازنشستگی ارائه می‌دهند. اما فریلنسرهای آزاد، مسئول مزایای خود خواهند بود.

گرفتن پروژه فریلنسری با معایب و مزایایی همراه است

گرفتن پروژه فریلنسری با معایب و مزایایی همراه است

 

مقالات مرتبط :

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده

 1. آشنایی با نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی | دفترفنی | انجام پروژه های دانشجویی

  […] می‌شود، برای دانشجویان یک چالش جدید محسوب می‌شود. انجام پروژه های دانشجویی به ویژه برای دانشجویان کارشناسی که تجربه کمتری در […]

  پاسخ
 2. چه مواردی جزء مزایای فریلنسرینگ محسوب می شود | دفترفنی | انجام پروژه های دانشجویی

  […] بیشتر شما راجع به شغل فریلنسری و مزایای فریلنسرینگ شنیده اید. این شغل به تازگی مورد […]

  پاسخ

نظر