آشنایی با نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی

مقدمه

اصولا پروژه هایی که در مقاطع مختلف دانشگاه مطرح می‌شود، برای دانشجویان یک چالش جدید محسوب می‌شود.

انجام پروژه های دانشجویی به ویژه برای دانشجویان کارشناسی که تجربه کمتری در انجام پروژه‌ها دارند، کمی سخت‌تر به نظر می‌رسد.

دانستن یکسری نکات و رعایت اصول مقرر شده برای نگارش یک پروژه، به دانشجو کمک می‌کند تا در این مسیر آسان‌تر گام برداشته و راحت‌تر به مقصد برسد.

در ادامه توضیحات مفیدی راجع به نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی داده می‌شود که برای تمامی دانشجویان در هر دانشگاهی می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.

بنابراین اگر شما نیز در این راه به راهنمایی احتیاج دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکات مهمی که در هر پروژه باید رعایت شود.

به طور کلی در انجام هر پروژه‌ای یکسری نکات مهم اما ساده وجود دارد که تحت هیچ عنوان نباید فراموش شود. در ادامه چندین نکته را بیان می‌کنیم که دانستن آن‌ها برای هر دانشجویی ضرورت دارد.

  • در یک پروژه شما می‌بایست یک مسئله را مورد بررسی قرار داده و آن را تحلیل کنید. بنابراین در صورتی که می‌توانید، قبل از شروع نگارش پروژه، یک پروژه مشابه با پروژه خود را مطالعه کنید،. این کار به شما کمک می‌کند تا با دید بهتری شروع به نوشتن کنید و یک الگوی کلی از کار مورد نظر در ذهن شما شکل بگیرد.
  • حتما به سایت دانشگاه خود سر زده و اگر قالب مشخصی برای تدوین و نگارش پروژه وجود دارد، از آن بهره ببرید. هرچند  نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی به صورت کلی ممکن است در میان دانشگاه‌ها یکسان باشد، اما ممکن است تفاوت هایی هرچند کوچک در بین دانشگاه های مختلف وجود داشته باشد.
  • در طی انجام پروژه از استاد راهنمای خود در حین کار کمک بگیرید و تمامی سوالات خود را از او بپرسید. ارائه کار در آخرین مهلت و به صورت کلی به استاد راهنما، باعث می‌شود فرصت دانستن خطاهای خود و اصلاح آن‌ها را از دست بدهید.
  • با زبانی روان و ساده به بررسی و تحلیل موضوع مورد نظر بپردازید و از پیچیدگی بیش از حد موضوع و استفاده از جملات خیلی بلند پرهیز کنید.
  • سعی کنید با شروع هر فصل از پایان نامه، ابتدا یک مقدمه کوتاه برای آن فصل ذکر کنید. این کار باعث می‌شود نگارش شما نظم بیشتری داشته و ذهن خواننده منسجم‌تر شود.
خواندن
گرفتن پروژه فریلنسری چه مزایا و معایبی دارد؟

رعایت دستورالعمل های نگارشی را فراموش نکنید!

در زبان فارسی مانند هر زبان دیگری، یکسری نکات نگارشی وجود دارد که رعایت آن‌ها برای نوشتن هر نوع متنی مهم است. بنابراین ابتدا راجع به این دستورالعمل‌ها مطالعه و سعی کنید آن‌ها را به کار ببرید.

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی  با رعایت دستورالعمل های نگارشی ساده‌ترین مطلبی است که یک دانشجوی کارشناسی در پایان پروژه خود می‌بایست آموخته باشد.

استفاده صحیح از ویرگول، نقطه، نیم فاصله، درج پاورقی، استفاده صحیح از پرانتز و… همگی جزو نکات نگارشی مهم برای نوشتن یک پروژه دانشجویی می‌باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، دقت کنید که تمامی جدول‌ها و تصاویری که در متن به کار می‌برید، می‌بایست شماره گذاری شوند.

 در صورتی که مهارت کافی برای درج نکات نگارشی با کمک برنامه ورد ندارید، نگران نباشید. با کمی جست و جو و آزمون و خطا به راحتی می‌توانید این نکات را یاد بگیرید.

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی

زبان فارسی را پاس بدارید!

در هنگام نگارش پروژه ، این نکته را مرتب به خود یادآوری کنید که تمامی مطالب نوشته شده می‌بایست به زبان فارسی باشند.

سعی کنید حتی کوچک‌ترین اصطلاحات را به زبان فارسی بنویسید. در صورت نیاز می‌توانید با درج پاورقی معادل انگلیسی اصطلاح را در پاورقی بیان کنید.

خواندن
سیستم گزارش گیری ووکامرس

از منابع معتبر استفاده کنید

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی بدین صورت است که می‌بایست برای اطلاعات کلی که در پروژه ارائه می‌دهید، منبع معتبری معرفی کنید.

سعی کنید منابعی که متن را به آن‌ها ارجاع می‌دهید، معتبر باشند. برای این منظور پایگاه های اطلاعاتی معتبر مربوط به رشته خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

سعی کنید تعداد قابل قبولی منبع برای ارجاع در متن معرفی کنید تا مطالب از اعتبار کافی برخوردار باشند.

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی

کلام آخر

انجام پروژه دانشجویی آن طور که به نظر می‌رسد، سخت نیست. تنها ناآشنا بودن دانشجویان با این نوع تکالیف و تجربه کم آن‌ها در نگارش پروژه به خصوص در مقاطع پایین مانندکارشناسی، کمی چالش برانگیز به نظر می‌رسد.

دانستن نکات کلی راجع به پروژه‌های دانشجویی، می‌تواند این مسیر را هموارتر ساخته و دغدغه ذهن دانشجویان را کمتر کند.

در این مقاله سعی کردیم نکاتی کوتاه و مفید برای دانشجویان بیان کنیم.

نحوه نوشتن پروژه دانشجویی کارشناسی

مقالات مرتبط :

آواتار Hassas

Hassas

نویسنده از: 1400-04-28

1 نظر

دیدگاه خود را بنویسید